Historia klubu

Historia – LZS Florentyna Nakło (od 1952 – 1992 roku)

W 1952 r. została zorganizowana pierwsza impreza sportowa na boisku w Nakle, organizatorem był pierwszy powojenny sołtys tej wioski – Pan Ekert Franciszek. Boisko sportowe znajdowało się przy ul. Tarnowskiej wzdłuż ulicy Ligonia. Pierwszy mecz (towarzyski) rozegrany na tej imprezie został pomiędzy Zespół Sportowy Nakło – Budowlani Otmice. Zespół Sportowy Nakło przez 2 lata rozgrywał mecze towarzyskie. W 1954 r. boisko zostało sprzedane na działki budowlane przy obecnej ul. Ligonia, więc Nakło zostało pozbawione boiska sportowego. W tym samym 1954 r. młodych chętnych do kopania piłki było bardzo dużo. Tą młodzieżą zainteresował się Pan Olszewski Franciszek, syn nauczyciela w szkole w czasie międzywojennym w Nakle. Po zorganizowanym spotkaniu zebrania Gromadzkiego w Świetlicy Gromadzkiej, która znajdowała się na obecnym miejscu Ośrodka Zdrowia. Zapadła decyzja o utworzeniu LZS „Florentyna” Nakło, prezesem został wybrany Olszewski Franciszek, a kierownikiem drużyny Stach Jan. Po zorganizowaniu paru zabaw tanecznych w sali Pawła Blaik, dochód z tych zabaw i uzbieranych pieniędzy został przeznaczony na zakup sprzętu sportowego i dresów.

Drużyna seniorów zgłoszono w Opolskim Związku Piłki Nożnej w Opolu kl. „B” seniorów. Ponieważ w Nakle boiska już nie było mecze rozgrywaliśmy w Walidrogach, jadąc do Opola po lewej stronie szosy przed byłą szkołą. W 1955 r. LZS „Florentyna” Nakło zajęła 5 miejsce w kl. „B” seniorów, a w 1956 roku – 2 miejsce w tejże klasie. W 1957 r. „Florentyna” zajęła w kl. ”B” 1 miejsce, a ponieważ w tej klasie były 4 grupy o wejście do „A” klasy trzeba było rozegrać mecze na neutralnym boisku Gwardii Opole pomiędzy LZS „Florentyna” Nakło – Start Jełowa 1:2 to był największy sukces.

W 1958 r. Nadleśnictwo Grudzice oraz Pow. Kult. Fiz. i Turystyki w Opolu przekazało nam dokumenty oraz zezwolenie na budowę obecnego boiska w Nakle, w tymże roku utworzył się komitet budowy boiska w Nakle. W skład komitetu wchodzili: Głowski Florian - Przewodniczący, członkowie: Dziaduś Stanisław nauczyciel szkoły w Nakle, Stach Jan, Olszowski Franciszek oraz Mentus Jan z Dańca jako kierownik budowy. Otwarcie boiska nastąpiło w 1960 r., które posiadło bieżnię L.A oraz dwa boiska do siatkówki i szatnię wyposażoną w wodę do mycia.

Od 1961 r. do 1973 r. obiektem i LZS „Florentyna” przewodniczy Prezes Hurek Stefan oraz ja Bartoszek Jerzy w 1967 r. utworzyliśmy selekcję tenisa stołowego kierownikiem drużyny byłem ja Bartoszek Jerzy w ciągu 4 lat awansowaliśmy do Ligi Okręgowej graliśmy w tej w/w świetlicy. Skład drużyny był następujący: Piontek Alojzy, Szendzielorz Zygfryd, Mika Alfons, Rajtor Zygmunt oraz panie: Nocoń Maria, Żyła Wanda. W 1971 r. spaliła się świetlica i nie było gdzie przeprowadzać rozgrywki tejże dyscypliny. W 1975 r. Prezesem LZS „ Florentyna” został wybrany Czech Ginter po paru latach kierowania klubem Czech G. zrezygnował i nastąpiło zawieszenie działalności LZS „Florentyna”. Po jakimś czasie klub wznowił swą działalność a Prezesem został Mosz Ewald.

Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości